راهنمای گام به گام ثبت دامنه .ir

Root Folder > IraNIC Support

راهنمای گام به گام ثبت دامنه .ir  در IraNIC.com

 

گام 1:

 وارد سایت ایرانیک (IraNIC.com)  شوید.

درصورتی که قبلا برای ورود به سایت اکانتی نساخته اید، وارد بخش عضویت شده و با وارد کردن آدرس پست الکترونیک و رمز عبور دلخواه خود یک اکانت جدید بسازید. برای جلوگیری از اشتباه تایپی، یکبار دیگر رمز عبور دلخواه خود را در محل تایید رمز عبور وارد کرده و سپس کشور محل اقامت خود را از منوی کشویی انتخاب نمایید. (دقت بفرمایید آدرس پست الکترونیک وارد شده حتما موجود و در دسترس باشد)

در ادامه حروف نشان داده شده در تصویر را در کادر زیر آن وارد نموده و گزینه ثبت نام را انتخاب فرمایید.

step1.jpg

 

گام 2:

اینک باید اطلاعات شخصی خود را به زبان لاتین وارد کنید. لطفا دقت فرمایید که به هیچ عنوان از حروف و کاراکترهای فارسی استفاده ننمایید. در فیلد مربوط به شماره های تماس و اطلاعات کد ملی فقط از اعداد استفاده فرمایید و از درج علائمی مانند خط فاصله، نقطه و ... جدا خودداری کنید. پس از کنترل اطلاعات وارد شده، گزینه بروز رسانی اطلاعات را انتخاب کرده و به گام بعدی بروید.
* توجه نمایید که نام و نام خانوادگی وارد شده باید دقیقا مطابق با مدارک شناسایی فرد نظیر کارت ملی، شناسنامه، گذرنامه و ... باشد، در غیر اینصورت پس از آپلود مدارک جهت ارتقاء درجه تکمیلی شناسه، تایید مدارک انجام نخواهد شد. 

step2.jpg

 

گام 3:

بعد از بروز رسانی مشخصات فردی وارد صفحه ای جهت ایجاد رابط برای ثبت دامنه جدید می شوید. در این مرحله باید مشخص نمایید که رابط ساخته شده از چه نوعی (حقیقی یا حقوقی) باشد (رابط مجمو عه ای از مشخصات فردی (حقیقی یا حقوقی) می باشد که دامنه به نام او ثبت می گردد. این رابط می تواند صرفا مالک دامنه باشد و یا به عنوان رابط فنی، مالی و اداری این دامنه یا هر دامنه .ir دیگری قرار بگیرد). توجه داشته باشید که پس از انتخاب نوع رابط باید در صورت نیاز مدارک لازم را جهت احراز صحت اطلاعات وارد شده، ارائه دهید. سپس گزینه ادامه را انتخاب نمایید.

step3.jpg

 

گام 4:

در این مرحله بایدمشخصاتی را که می خواهید رابط با آن ایجاد شود وارد نمایید، سپس بر روی دکمه "ارسال برای ایجاد شناسه جدید" کلیک نموده تا رابط جدید ایجاد گردد.

*توجه داشته باشید که پس از ایجاد رابط جدید، چنانچه از آن برای اعمالی نظیر ثبت دامنه در مدت 7 روز استفاده ننمایید، رابط باطل شده و به شخص دیگری داده می شود. لذا قبل از ثبت هر دامنه ابتدا باید در قسمت "رابط های موجود" بر روی رابط مورد نظر کلیک کرده و مشخصات آن را چک نمایید تا با مشخصات شما مطابقت داشته باشد. در غیر اینصورت به صورت ناخواسته دامنه به نام شخص دیگری ثبت خواهد شد.

 ** توجه داشته باشید که با هر آدرس ایمیل تنها یک رابط می توانید داشته باشید

step4.jpg

 

گام 5:

در این مرحله نام دامنه مورد نظر (برای ثبت) را وارد نموده (برای مثال: weblogdomain.ir) و بر روی دکمه Go کلیک نمایید. چنانچه دامنه قبلا ثبت نشده باشد، وارد مرحله بعد خواهید شد. در غیر اینصورت با پیغام روبرو مواجه خواهید شد "دامنه برای ثبت موجود نمی باشد".

 

step5.jpg

 

 

گام 6:

در این مرحله می توانید مدت دوره ثبت دامنه و رابطی را که می خواهید به عنوان مالک دامنه و رابط اداری دامنه تان باشد، از منوی کشویی انتخاب نمایید (توجه داشته باشید که باید در انتخاب رابط صحیح در این مرحله دقت نمایید تا دامنه با مشخصات فرد مورد نظر شما ثبت گردد). سپس بر روی دکمه "ادامه ثبت" کلیک نمایید.

step6.jpg

 

 

گام 7:

در این مرحله باید اطلاعات خود را تایید نمایید. در این بخش آدرس ایمیل رابط انتخاب شده نیز قابل مشاهده می باشد که در صورت درست بودن آن می توانید بر روی دکمه "تایید و ادامه برای پرداخت هزینه" کلیلک نمایید.

step7.jpg

 

گام 8:

در این مرحله می توانید پرداخت را انجام دهید. چنانچه پرداخت را به صورت ریالی انجام می دهید بر روی دکمه "پرداخت اینترنتی بوسیله کارت های شتاب" کلیک نمایید، در غیر اینصورت چنانچه می خواهید به صورت دلاری پرداخت نمایید، بر روی دکمه "ادامه پرداخت با کارت های ویزا و مستر کارت" کلیک کنید.

step8.jpg

 

گام 9:

در این مرحله مشخصات کارت خود را وارد نموده و بر روی دکمه "پرداخت" کلیک نمایید.

step9.jpg

 

 

گام 10:

در این مرحله چنانچه پرداخت با موفقیت انجام گردد، مشخصات پرداخت که شامل کد رهگیری و رسید دیجیتال است نشان داده می شود.

*توجه داشته باشید که تا زمانیکه بر روی دکمه "تکمیل فرایند خرید" کلیک ننمایید، درخواست شما لغو خواهد شد و سفارش شما برای ثبت ارسال نمی شود.

 

step10.jpg

 

 

گام 11:

در این مرحله باید بر روی دکمه "تکمیل و ارسال سفارش" کلیک نمایید تا سفارش شما جهت ثبت دامنه مورد نظر به واحد ثبت کننده دامنه .ir ارسال گردد.

step11.jpg

 

 

گام 12:

پس از اینکه سفارش ثبت دامنه با موفقیت ارسال گشت، 24 ساعت تا ثبت نهایی دامنه طول خواهد کشید، که در این مدت ممکن است مرکز ثبت دامنه .ir (پژوهشگاه فیزیک نظری nic.ir) مدارکی را جهت ثبت دامنه مورد نظر از مالک دامنه درخواست نماید که برای اینکار ایمیلی به آدرس ایمیل مالک دامنه ارسال خواهد شد.

*مالک دامنه موظف است مدارک درخواستی را در مهلت مقرر شده به آدرس info@nic.ir ایمیل و یا به شماره دورنگار 22295700-021 فکس نماید. در صورت تایید مرکز ثبت دامنه های .ir ، دامنه ثبت نهایی خواهد شد و در غیر اینصورت دامنه آزاد شده و هزینه پرداختی برگشت خواهد خورد.

step12.jpg

 

 

Add Feedback